• Kundeservice

Mest kjøpte og solgte aksjer mars 2026

Her presenterer vi handelsdata fra DNBs aksjehandel hver måned.

Norwegian aircraftlogo

Norwegian Air Shuttle ble den mest kjøpte aksjen i mars, mens Equinor var mest handlet totalt sett. (Foto: NAS)

Mer aksjehandel enn noen gang i mars

Aldri tidligere er det registrert høyere handel på bankens aksjehandelsplattform. DNBs investorer omsatte aksjer for 35 milliarder kroner og solgte seg netto ned for 7,1 milliarder.

Den forrige rekorden for aksjehandel blant DNBs privatkunder ble satt i mars 2022, kort tid etter Russlands fullskalainvasjon av Ukraina. Den gang ble det omsatt aksjer for rundt 26 milliarder kroner. Årets fasit for mars gir dermed et betydelig hopp, som må ses i lys av økt geopolitisk uro i Midtøsten. Energiaksjer dominerte handelen, og mange investorer benyttet kursoppgangen til å selge seg ned. Oljeaksjen Equinor var klart mest handlet sist måned, med nær 34 300 handler og et nettosalg på 4,8 milliarder kroner.

– Dette ser ikke ut som panikk. Investorene selger seg heller ned i aksjer som har hatt svært sterk utvikling. Equinor har gitt 74 prosent avkastning hittil i år og var den mest nettosolgte aksjen i mars, sier Camilla Vik, investeringsøkonom i DNB.

Tallene i topplistene

Tallene under er basert på handelsaktivitet sist måned i både DNBs aksjehandel i nettbank og i Spare-appen. Disse sorteres enten basert på antall transaksjoner (kjøp og salg), nettovolum (totalbeløpet kjøpt for minus totalbeløpet solgt for), eller bruttovolumet (totalbeløpet kjøpt og solgt for).

Full rapport for mars 2026 (PDF)Åpne filen i en ny fane

De 5 mest kjøpte aksjene i mars

Nettokjøp i MNOK

Selskap

Ticker

Nettokjøpt (NOK)

Norwegian Air Shuttle

NAS

325 millioner

DNB Bank

DNB

159 millioner

Gjensidige Forsikring

GJFG

91 millioner

MOWI

MOWI

79 millioner

Storebrand

STB

58 millioner

Disse aksjene ble nettokjøpt for størst beløp (altså kjøpt mer enn solgt) av kunder i DNBs aksjehandel i perioden 1 - 31.3.2026.

De 5 mest solgte aksjene i mars

Nettosolgt MNOK

Selskap

Ticker

Netto solgt for (NOK)

Equinor

EQNR

-4,8 milliarder

Vår Energi

VAR

-1 milliard

Aker BP

AKRBP

- 592 millioner

Yara International

YAR

- 344 millioner

Frontline Plc

FRO

-255 millioner

Disse aksjene ble nettosolgt (altså solgt for større beløp enn kjøpt) av kunder i DNBs aksjehandel i perioden 1. - 31.3.2026.

Ønsker du å lære mer om aksjer?

Ung smilende dame med krøllete hår

Sjekk ut vår spørsmål og svar-side

Har du lyst til å komme i gang med aksjehandel, eller har du lyst å lære mer om aksjer? Du finner svar på det meste her på dnb.no

  • Får svar på det du lurer på
Paul Harper

Vil du ha konkrete anbefalinger?

Aksjestrateg Paul Harper offentliggjør hver mandag sine anbefalte aksjer på Oslo Børs. I tillegg gir vi deg daglige anbefalinger i vår aksjehandel.

De mest omsatte internasjonale aksjene i mars

Rangering ut fra antall transaksjoner (både kjøp og salg)

Selskap

Land

Ticker

NOVO Nordisk

Danmark

NOVOb

NVIDIA Corp.

USA

NVDA

Tesla Inc.

USA

TSLA

Microsoft Corp.

USA

MSFT

Rheinmetall AG

Tyskland

RHM

Listen viser både kjøpte og solgte internasjonale aksjer siste måned. Av konkurransehensyn oppgis ikke antall transaksjoner

Mest kjøpt og solgt av unge investorer 18 - 28 år

Mest kjøpt

Mest solgt

Norwegian Air Shuttle ASA

Equinor ASA

Circio Holding ASA

Vår Energi ASA

SalMar ASA

Aker BP ASA

DNB Bank ASA

Höegh Autoliners ASA

Telenor ASA

Yara International ASA

Aksjer handlet hyppigst i DNBs aksjehandel av kunder i alderen 18-28 år i perioden 1 - 31. mars 2026

Mest kjøpt og solgt av investorer 29 - 49 år

Mest kjøpt (netto)

Mest solgt (netto)

Norwegian Air Shuttle ASA

Equinor ASA

NVIDIA Corp.

Vår Energi ASA

Austevoll Seafood ASA

Aker BP ASA

DNB Bank ASA

Fresnillo Plc.

MOWI ASA

Yara International ASA

Aksjer handlet for største beløp totalt i DNBs aksjehandel av kunder mellom 29-49 år i perioden 1 - 31. mars 2026

Mest kjøpt og solgt av erfarne investorer (50 år +)

Mest kjøpt

Mest solgt

Norwegian Air Shuttle ASA

Equinor ASA

DNB Bank ASA

Vår Energi ASA

Gjensidige Forsikring ASA

Aker BP ASA

Bluenord ASA

Yara International ASA

MOWI ASA

Frontline Plc.

Aksjer handlet i DNBs aksjehandel av kunder over 50 år i perioden 1. - 31. mars 2026

Disclaimer og arkiv

Denne nettsiden er utarbeidet for informasjonsformål og inneholder kun informasjon basert på aggregerte kundedata fra transaksjoner via aksjehandelstjenesten i nett- og mobilbanken til DNB.

Tallene er kun ment å gi et bilde av den samlede aktiviteten til privatinvestorene som har handlet gjennom denne løsningen i omtalt periode. Statistikken skal ikke oppfattes som et tilbud om å kjøpe eller selge finansielle instrumenter eller som en anbefaling om investeringsstrategi.

DNB påtar seg intet ansvar for direkte eller indirekte tap/kostnader som måtte oppstå ved bruk av disse handelsdataene. For øvrig vises det til DNB Carnegies alminnelige forretningsvilkår

Footer navigasjon

Hovedkontor

Dronning Eufemias gate 30

0191 Oslo

Postadresse

DNB

Postboks 1600 Sentrum

0021 Oslo

Org. nr.

DNB Bank ASA

984 851 006

DNB Nettsteder

DNB Eiendom#huninvestererDNB NyheterDNB Tech BlogSbanken.no

Internasjonalt

DNB LuxembourgDNB SverigeDNB Danmark

Sosiale medier

Vilkår for brukPersonvernInformasjonskapslerPrislisteJobb hos ossSammenlign våre priser med andre selskaper på Finansportalen.no

© DNB